Да изберем свободата

По принцип, когато нещо предизвиква интензивно, силно смущаващо чувство – особено, ако пропорциите на смущението не отговарят на случващото се – това е сигнал, че е бил задействан сляп емоционален навик, най-вероятно схема. Тези чувства говорят за момент на избор: можем да позволим на реакцията ни да ни захвърли в транса на навика или да обърнем пълноценно внимание на случващото се, като се свържем още по-силно с дискомфорта или с болезнените или отчаяни чувства в основата му.

Но, ако просто се ръководим от чувството, вместо да го проучим съзнателно, ние затвърждаваме схемата. Моментите на интензивни чувства са възможност да учим и да се освободим от самата интензивност. Ако изберете да се изправите срещу емоционалния навик – да обърнете по-голямо внимание на смесицата от препускащи мисли и смущаващи чувства, вместо просто да им позволявате да ви тласкат към действие – обикновено следва поредица, в резултат на която чувствата просто бушуват във вас, вместо да ви контролират.

Отначало, когато насочите съзнанието си към самото преживяване, чувствата вероятно ще станат дори още по-интензивни и неприятни. Но ако останете с чувствата, те постепенно ще отслабнат и ще станат по-поносими. После, ако задържите фокуса си и се отпуснете, докато умът ви преживява промените, често от объркването възниква психологическо прозрение за природата на схемата.

Докато си отговаряме на важните въпроси за схемата – защо тя има такава голяма власт над нас и какво можем да направим по въпроса – прозренията й ще отслабят хватката й. Сякаш това постепенно отхлабва хватката си и изчезва от ума – и от живота ни. При следващата й поява ние сме по-запознати с нея и със случващото се, така че виждаме по-ясно как функционира.

Знаем, че не е необходимо толкова да се страхуваме да изживеем изцяло съпътстващите я чувства, че няма защо да вярваме на съпровождащите я мисли и че не е нужно отново да разиграваме импулсивно сценария, към който ни тласка. Вече не се боим да се изправим пред всичко това, защото сме го правили и преди, а сега се чувстваме по-силни – схемата е по-ясна и ние се чувстваме по-вещи и дори по-мъдри по отношение на емоционалния си живот.”

Емоционална алхимия – Тара Бенет-Голман

Similar Posts